Hjerteforeningen lancerer i dag en ny politisk hjemmeside. Målet at skabe en overskuelig og tilgængelig platform, hvor både fagfolk og andre interesserede kan blive klogere på Hjerteforeningens politiske arbejde.

Vi passer på hinanden!

Hjerteforeningen samler og deler viden om coronavirus (COVID-19) og hjertesygdom. Vi råder dig til altid at følge myndighedernes anbefalinger om bl.a. afstand, hygiejne, mundbind og andet. Få vores bedste råd om coronavirus på hjerteforeningen.dk/corona. Pas på dig selv - og hinanden.

den nye hjemmeside finder man bl.a.:

  • Mærkesager: Hjerteforeningens politiske mærkesager
  • Politiske notater: foreningens holdninger til en række sundhedspolitiske temaer
  • Politiske udspil: de mest centrale politiske udspil fra Hjerteforeningen
  • HjerteTal: centrale tal om hjerteområdet
  • Ekspertdatabase: en oversigt over foreningens dygtige fagfolk og deres vidensområder.

Ønsker du at se mere, så klik herunder.

Gå til ny hjemmeside om politik

Politik