Læs mere på DANHEART´s hjemmeside

En bedre behandling til de mange tusinder danskere, som lider af hjertesvigt. Det er målet med et stort forskningsprojekt DANHEART, som Hjerteforeningen sammen med forskningsfonde støtter med 25 mio. kroner – det hidtil største beløb i foreningens historie.

Frem til 2020 skal 1.500 patienter fra hele landet tilbydes at deltage i forskningsprojektet. De skal afprøve to typer kendt medicin – metformin og hydralazin – for at se, om det har en gavnlig virkning mod hjertesvigt.

Forskerne forventer, at de to typer medicin kan bedre overlevelsen hos hjertesvigtpatienter og reducere genindlæggelser på hospital. Håbet er, at behandlingen kan give patienter med hjertesvigt et bedre og længere liv.

Hvert år bliver 12.000 danskere ramt af hjertesvigt, som er en kronisk lidelse. Dødeligheden er høj, og det er kun i begrænset omfang muligt at bremse sygdommens udvikling.